Susz z lucerny – wartościowa karma dla zwierząt

Każdy doświadczony hodowca doskonale wie, jak ważną rolę odgrywa w życiu zwierząt ich prawidłowe odżywianie. Tylko wtedy bowiem mogą one cieszyć się dobrym zdrowiem oraz szybko rosnąć. Biorąc pod uwagę rozwój masy czy produkcję mleka u krów mlecznych warto dostarczać do organizmu tych zwierząt odpowiednią ilość witamin oraz związków mineralnych. Bardzo dobrym pomysłem jest wdrożenie do diety zwierząt suszu z lucerny. Czym charakteryzuje się ten pokarm?

Susz z lucerny – wartościowa karma dla zwierząt

Lucerna to roślina pastewna bogata w cenne witaminy oraz związki mineralne. W związku z tym doskonale nadaje się do skarmiania większości zwierząt hodowlanych. W porównaniu ze świeżymi trawami posiada ona w swoim składzie znacznie więcej więcej białka, soli mineralnych, wapnia oraz witamin. Można ją podawać zwierzętom w postaci kiszonki oraz suszu, który to jest bardzo wygodny w przechowywaniu oraz bardzo chętnie konsumowany przez większość osobników.

Susz z lucerny jest bogatym źródłem karotenu oraz witaminy E, która to wraz z selenem jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania włókien mięśni szkieletowych zwierząt. Zawiera on także cenne dla zdrowia zwierząt witaminy rozpuszczalne w tłuszczach A, D, E i K oraz rozpuszczalne w wodzie C, B1, B6 oraz B12. Co więcej suszona lucerna jest bardzo bogata w minerały takie jak: żelazo, wapń, potas, miedz oraz mangan. Zawarte w tej karmie białko charakteryzuje się bardzo dobrą wartością biologiczną. Charakteryzuje się ona także niską zawartością skrobi oraz cukrów. I właśnie dla tego jest ona bardzo cenną paszą dla wielu zwierząt hodowlanych.

Susz z lucerny a żywienie zwierząt hodowlanych

Karma ta jest bardzo dobrym uzupełnieniem diety wielu osobników. Można pośród nich wymienić:

 • krowy w okresie laktacji
 • młode bydło
 • jałówki
 • owce
 • kozy
 • króliki
 • konie
 • świnie
 • nioski
 • szynszyle
 • brojlery

Stosowanie suszu z lucerny u kur niosek sprawia, że żółtka jaj mają lepszą barwę, a ich jakość jest wyższa. Preparat ten doskonale nadaje się do żywienia klaczy oraz koni. Zwierzętom tym powinien on być podawany w postaci sieczki, a w celu zmniejszenia pylenia powinien być melasowany. Dodatek melasy znacznie zwiększa smakowitość suszu oraz podwyższa jego wartość energetyczną. Jeśli chodzi o konie to susz ten powinien być podawany dziennie w ilości od 1 do 2 kilogramów. A gdy siano łąkowe zostaje w zupełności nim zastąpione, to wówczas jego dawka dzienna powinna wynosić od 4 do 6 kilogramów.

Suszona lucerna – a jej istotne zalety

Lucerna w postaci granulowanej to produkt o wielu zaletach. Jest ona bardzo wygodna podczas podania oraz wolna od pyłów oraz wszelkich zanieczyszczeń. Dzięki odpowiedniemu procesowi suszenia w paszy tej są zachowane wszystkie cenne dla zdrowia zwierząt składniki odżywcze. Suszona lucerna odgrywa bardzo ważną rolę w żywieniu zwierząt hodowlanych w okresie jesiennym oraz zimowym, gdy dostęp do świeżych pokarmów roślinnych jest ograniczony. Jej spożywanie gwarantuje zawsze szybki przyrost masy ciała młodych zwierząt oraz wpływa korzystnie na ich zdrowie.