Monitor gamingowy 144 Hz – czy spełni oczekiwania graczy?

Współcześnie mamy do czynienia z coraz bardziej rozbudowanymi grami, które wciągają nas do wirtualnego świata widowiskową akcją czy przepiękną, realistyczną grafiką. Aby jednak wrażenia z rozgrywki były jeszcze lepsze, warto zainwestować w dobry monitor do grania. Jednym z ważnych parametrów tego urządzenia jest częstotliwość odświeżania ekranu. Czy monitor gamingowy 144 Hz będzie dobrym wyborem? Poznaj odpowiedź na to pytanie i sprawdź, co znajdziesz w ofercie marki Samsung.

Monitor do grania – jakie powinien mieć parametry?

W porównaniu do biurowych urządzeń, monitor do grania powinien mieć dużo lepsze parametry, jeśli chodzi o częstotliwość odświeżania, rozdzielczość czy czas reakcji.

Pierwszym, dość istotnym parametrem jest rodzaj matrycy. Do wyboru mamy m.in. matryce TN, VA czy IPS. Te pierwsze mają najszybszy czas reakcji, jednak nie zapewniają tak intensywnych i realnych kolorów jak IPS. Pomiędzy nimi znajdują się matryce VA, które oferują głębszą czerń niż pozostałe rodzaje. Wybór konkretnej matrycy zależy przede wszystkim od tego, jakie tytuły gier wybieramy i na jakich zaletach najbardziej nam będzie zależeć.

Kolejny istotny czynnik to wysoka rozdzielczość ekranu, czyli minimum Full HD. Współczesne monitory muszą nadążać za tym, co oferują producenci gier. Warto jednak pamiętać, by dopasować rozdzielczość ekranu do mocy obliczeniowej komputera, tak by wykorzystać maksymalnie jego potencjał.

Monitor gamingowy zakrzywiony, a może płaski? To pytanie przysparza nam wielu problemów. Oczywiście na nasz wybór wpływ będzie miał rodzaj gier, które zwykle wybieramy. Monitor gamingowy zakrzywiony stanowi świetną alternatywę dla tradycyjnych rozwiązań. Przykładowo krzywizna na planie koła o średnicy 1 metra (1000R) w monitorze Odyssey OLED G8 marki Samsung sprawia, że obraz wypełnia niemal w całości nasze pole widzenia. Dzięki zakrzywionemu modelowi możemy poczuć się częścią wirtualnego świata.

Częstotliwość odświeżania ekranu – co to takiego?

Częstotliwość odświeżania ekranu to nic innego, jak liczba klatek wyświetlanych na monitorze w ciągu jednej sekundy. Jeśli więc mamy do czynienia np. z monitorem 60 Hz, oznacza to, że w czasie jednej sekundy jest on w stanie wyświetlić aż 60 obrazów. Teoretycznie powyżej 25 Hz nie zauważamy już braku płynności obrazu. W praktyce jednak wszystko zależy od tego, w ilu klatkach nagrywany jest film, czy jaki klatkaż oferują gry. Standardowo w przypadku filmów jest to 24 fps, a w przypadku gier 60 fps.

Monitor gamingowy 144 Hz czy więcej?

60 fps – tyle standardowo wynosi klatkaż gier. Jednak by osiągnąć odpowiednie efekty wizualne w grach, zwiększyć responsywność i zapewnić płynność – producenci coraz częściej oferują gry w 120, a nawet 240 klatkach na sekundę. Żeby taką ilość klatek obsłużyć, zwykle wymagany jest monitor o odświeżaniu minimum 120 Hz. Obecnie coraz częściej można zobaczyć w sklepach monitor gamingowy 144 Hz, 165 Hz, a nawet monitory gamingowe 240 Hz. Te ostatnie polecane są profesjonalnym graczom e-sportowym, którzy docenią płynność i możliwość szybkiej reakcji w grach typu strzelanki.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.