Po co znać mój adres IP?

Pomijając fakt, iż adres IP może być wartością zmienną, jego znajomość może przydać się nam na wielu płaszczyznach codziennego życia. Jest on przydatny przy wymianie plików pomiędzy komputerami w jednej sieci lub przy graniu w gry komputerowe. Klasyczne tytuły poza klasycznym trybem hot seat, zwykle oferują tryb gry w sieci lokalnej. W przeciwieństwie do nowszych tytułów, do połączenia się zawsze jest wymagana znajomość naszego adresu IP.

 

Wstęp do sieci komputerowych

 

Sprawdzenie własnego adresu IP to jedna z podstawowych umiejętności, które powinien posiąść każdy, kto do codziennej pracy wykorzystuje komputer.
Teraz pozostaje postawić sobie pytanie. Jakie jest moje IP?
Istnieją dwa sposoby na sprawdzenie go lokalnie. Pierwszym jest otwarcie konsoli systemowej i wpisanie w niej odpowiedniej komendy. Możemy to zrobić poprzez otwarcie menu start i wpisanie “cmd”. Następnie wciskamy klawisz ENTER . Po wykonaniu tych czynności ukazuje się nam konsola systemowa. Dla początkujących może ona wyglądać przerażająco, lecz to nic trudnego. Wystarczy wpisać proste “ipconfig” i ponownie potwierdzić klawiszem ENTER . Ukaże się nam kilka wierszy i kilka różnych adresów. Nas interesuje tylko wiersz z “IPv4 Adress”. Po prawej od niego znajduje się nasze IP.
Drugim sposobem na sprawdzenie adresu IP jest panel sterowania. Po otwarciu, wyszukujemy sekcję “Sieć i internet”. Tam z kolei “Wyświetl stan sieci i zadania”. Następnie szukamy “Połączenia:” i klikamy w nazwę naszego połączenia sieciowego. W nowym oknie wybieramy “szczegóły” i szukamy naszego IPv4.