Automatyzacja na co dzień

Automatyzacja śmiało wkracza na coraz to nowe tereny. Niegdyś domena wielkich koncernów i zakładów produkcyjnych oraz wojska, dziś jest spotykana wszędzie i na każdym kroku. Co za tym idzie – ceny nowych rozwiązań wciąż spadają, co pozwala na stosowanie automatyzacji w życiu codziennym i w gospodarstwie domowym. W tym artykule zajmiemy się kwestią, czym jest tzw. dom inteligentny i jakie korzyści daje stosowanie automatyki w domu.

Czym jest inteligentny dom?

Dom taki pozwala na zaprogramowanie i automatyzację wielu funkcji i czynności, co przynosi wymierne korzyści finansowe, jak również ułatwia życie codzienne użytkowników i mieszkańców domu. Dla przykładu, sterowanie oświetleniem w domu pozwala na automatyczne wyłączanie świateł w nieużywanych pomieszczeniach lub regulację natężenia światła w zależności od warunków zewnętrznych. Rozwiązanie to doceni każdy rodzic, który gasi światła w pokojach po swoich pociechach… Rozwiązanie to przydaje się również w sytuacji, gdy wyjeżdżamy z domu w ciemnościach, zatem konieczne staje się włączenie świateł, np. do oświetlenia podjazdu. Gdy wyjedziemy już z posesji, automatyka zadba o wyłączenie oświetlenia.

Innym cennym rozwiązaniem jest możliwość zaprogramowania, np. za pomocą odpowiedniej aplikacji na smartfona, uruchomienia różnych urządzeń podczas naszego powrotu do domu. Wracając z pracy, możemy zatem uruchomić np. ogrzewanie naszego domu, tak aby zdążył się nagrzać zanim wejdziemy w progi domu. Możemy nawet zlecić urządzeniom podgrzanie obiadu podczas naszego powrotu do domu, tutaj jednak istnieje ryzyko, że nie dojedziemy na czas i obiad będzie przypalony…

Domowa automatyka

Gdy dojedziemy już do naszego domu, kolejnym bardzo wygodnym rozwiązaniem jest automatyczne sterowanie bramą. Zwalnia to nas z przykrego obowiązku wysiadania z samochodu i siłowania się z ręcznym otwieraniem bramy. Docenią to rozwiązanie zwłaszcza te osoby, których nieraz zmoczył deszcz i przewiał wiatr a straż miejska wręczyła mandat za postój z włączonym silnikiem…

Reasumując, automatyzacja ma zapewne jakieś wady, lecz nie można nie docenić jej zalet. Ułatwia codzienne funkcjonowanie, pozwala na zaoszczędzenie mnóstwa czasu i pieniędzy a przy tym jest praktycznie bezobsługowa – jeśli chodzi o napęd bramy, to warto jedynie od czasu do czasu nasmarować elementy ruchome. Oczywiście warto pamiętać, że algorytmy pracują tak, jak je zaprogramujemy. Automatyka nie zwolni nas z myślenia i planowania. Zatem warto wcześniej się zastanowić, jakie procesy chcemy zautomatyzować i w jaki sposób.